20 Kasım 2012 Salı

BEBEK BAKICISI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİRÇalışan kadınların en büyük sorunlarından biri gözümüzden bile sakındığımız yavrularımızı kime emanet edeceğimiz. Bulacağımız bakıcının doğru ve güvenilir olması tabi ki hepimiz için en önemli kriter. Çok zor olan bebek bakıcısı arayışı ve doğru bakıcıya karar verme süreçlerinde belli noktalara dikkat ederlerse kendileri ve bebekleri için en sağlıklı seçimi kolaylıkla yapabilirler.Öncelikle, anne ve babalar, bebek bakıcısı

aramaya başlamadan önce bakıcıda aradıkları özellikleri ve bu özelliklerin önem derecelerini belirlemeliler. Bakıcıyı hangi kanaldan bulmak istediklerine karar verdikten sonra, kendilerine aracılık yapan kişilerle de aradıkları temel özellikleri paylaşmalılar. Anne-babalar, bebek bakıcısı ile görüşmeyi birlikte yapmalı, bakıcının ne zaman çalışmaya başlayacağına, bakıcının iş tanımına ve bakıcıdan neler beklediklerine birlikte karar vermelidir. Bebeğe bakmasına karar verilen kişi bir akraba olabilir. Her iki durumda da aşağıdaki koşulların karşılanmasına dikkat edin;
Bu kişinin bebeğinize bakmaya gerçekten gönüllü ve uygun olduğundan emin olun,
Bu kişiden bebeğinize mümkünse kendi evinizde bakmasını isteyin,
Bebeğinizin geceleri ve hafta sonları sizinle kalmasını sağlayın,
Bu kişiye bebeğinizin bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentilerinizi açık bir şekilde ve anne-baba bir aradayken bildirin.
Bebeğinize bakan kişi ister bir akraba veya aile büyüğü olsun, isterse bir bebek bakıcısı olsun, bebeğinizin kendi evinizde bakılmasını sağlamanız daha uygun olur. Kendi evinizde temizlik, düzen ve hijyen kurallarını daha kolay koyabilir ve uygulanmasını daha kolay sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bebeğinizin yaş dönemine ve dönemsel gelişimine göre karşılaşabileceği tehlikelere karşı önlem alabilmeniz de daha kolaylaşır. Örneğin emeklemeye başladığında, prizler veya mutfak çekmeceleriyle ilgili önlem almanız gerektiğinde, bunu kendi evinizde yapmanız daha kolay olur. Başka bir evde, eve giren çıkan kişileri kontrol edemezsiniz, ancak kendi evinizde bu tip bir kontrolünüz olabilir. Tüm bunların dışında, çocuğun kendi oyuncaklarından ve evinden ayrı kalmaması, kendini güvende hissetmesi açısından da önemlidir.
Bebeğinize bakmasına karar verdiğiniz kişinin normal koşullarda bebeğinizin 3 yaşına gelene kadar sizinle çalışmayı düşünüp düşünmediğini öğrenin. Böylece, bebeğinizin kreş yaşına gelene kadar bakıcı değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bebeğinize bakacak kişi akrabanız da olsa bunu onunla konuşmalısınız; çünkü bebeklerin sık bakıcı değiştirmeleri doğru değildir. Bebek yetişkine bağlanır ve onunla duygusal bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık değişen bakıcılar çocuğun psikolojisi açısından sağlıksızdır. Ayrıca, her defasında yeni birine alışmaya çalışmak bebek için de, anne-baba için de yorucudur.
Her ailenin bebeklerine bakıcı ararken belirledikleri özellikler farklıdır, ancak, ailelere hatırlatma olması bakımından, bebek bakıcısı ararken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilinir;
-Temiz, düzenli ve dürüst olmasına,
-Aile yaşantısının düzenli olmasına,
-Dakik ve elinin çabuk olmasına,
-Sevecen ve güler yüzlü olmasına,
-Esnek ve hoşgörülü olmasına, katı-kuralcı olmamasına,
-Yeniliğe ve değişime açık olmasına, sabit fikirli olmamasına,
-Sorumluluk ve insiyatif sahibi olmasına,
-İletişim becerisinin olmasına,
-Kişilik olarak bakılacak çocuğun annesine benzemesine,
-Sabırlı olmasına,
-Eğitimli, kendini yetiştirmiş ve bilinçli olmasına,
-Çocuğu ya da işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına,
-Sigara içmemesine.
-Çalışacağınız bakıcıya karar vermeden önce mümkünse bakıcıyı evinde ziyaret edin, kendi bebeklerı varsa onlarla ilişkisini gözlemleyin. Unutmayın, bir bakıcı, sizin bebeğinize en fazla kendi bebeklerine davrandığı kadar iyi davranabilir. Sizin bebeğinize, kendi bebeklerine davrandığından daha vicdanlı ve merhametli davranamaz, sizin bebeğinizi, kendi bebeklerini sevdiğinden daha fazla sevemez.
-Ayrıca, bakıcının varsa referanslarıyla ve komşularıyla görüşün, nüfus cüzdanı örneği vb. gerekli belgeleri temin edin.
İşe başlamadan önce yeterli bir süre bebeğinize bu kişiyle birlikte bakın. Çalışmaya başlamadan önce aşamalı olarak günün belirli saatlerinde evden uzaklaşarak bebeğinizi bu uzun süreli ayrılığa yavaş yavaş alıştırın. Birlikte çalıştığınız kişiyi yeterince tanımadan bebeğinizi bırakmak zorunda kalırsanız, sık sık evinizi arayarak evde her şeyin yolunda olduğundan emin olmaya çalışabilirsiniz veya komşularınızdan, akrabalarınızdan birinden arada bir eve uğramasını rica ederek bebeğinizi kontrol etmelerini rica edebilirsiniz.

Yazının Kaynağı www.webkadin.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder